Twitter hükümet çarpışma testinden 4 yıldız aldı

1235

Otomobiller için önemli bir kriter güvenlik testlerinden aldıkları yıldız sayısıdır. Türkiye ve Avrupa’da Euro NCAP testleri baz alınırken, ABD’de ….., Güney Amerika’da Latin NCAP, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise ANCAP testleri uygulanır. Süreç sırasında otomobiller farklı açılardan çarpışma testlerine tabii tutulur ve aldıkları yıldızlar kamuoyuna açıklanarak ne kadar güvenilir oldukları paylaşılır.

Bu çarpışma testlerinin internet siteleri için olan versiyonu içinse insan hakları ve kullanıcı mahremiyeti üzerine çalışan Electronic Frontier Foundation‘ın (EFF) raporlarına bakmak gerek. Tüm dünyada hükümetler sosyal medya platformları başta olmak üzere şirketlerden çeşitli gerekçelerle kullanıcı bilgisi talep eder. Şirketler ise kullanıcılarına yönelik kararlarıyla bu bilgileri verir ya da vermez. EFF’in raporuna göre kişisel mahremiyeti doğrudan ilgilenen bu kararlarda şirketlerin genel tavrı kullanıcılarını korumak yönünde, anca istisnalar da yok değil elbette.

EFF’in 17 Haziran 2015 tarihi itibariyle yayınlanan güncel raporunda aralarında Adobe, Amazon, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft ve Twitter’ın da bulunduğu 20’nin üzerindeki şirket beş farklı kriter üzerinden incelenmiş durumda.

EFF'in Haziran 2015 tarihli raporu. Değerlendirmeye alınan tüm şirketler için resme tıklayın.
EFF’in Haziran 2015 tarihli raporu. Değerlendirmeye alınan tüm şirketler için resme tıklayın.

Sonuçlara göre yalnızca sekiz şirket, kullanıcı verilerini korumada en yüksek değer olan beş yıldız almaya hak kazandı. Çoğunluk beş kriterin dördünde başarı sağlarken aralarında çürük yumurtalar da yok değil.

EFF tarafından belirlenen beş kriter arasında kullanıcı bilgilerinin paylaşılıp paylaşılmadığı, gelen içerik kaldırma taleplerinin yerine getirilip getirilmediği, veri saklama politikalarını kullanıcılara bildirme gibi başlıklar bulunuyor.

Listede en iyi değeri alan sekiz şirket alfabetik sırayla Adobe, Apple, Credo Mobile, Dropbox, Sonic.net, Wikimedia, WordPress.com ve Yahoo olarak sıralanıyor. En kötü skor ise AT&T, Verizon ve WhatsApp’a ait. Bu şirketler yalnızca iki kriterde kullanıcı lehine yaklaşım sergilerken AT&T ve WhatsApp’ın içerik kaldırma konusunda veri bulunmaması nedeniyle bu alanda değerlendirme dışı bırakıldığını ekleyelim.

Facebook, Twitter ve LinkedIn’den iyinin kötüsü performans

Merak edilen önemli isimlerden Facebook, EFF tarafından dört kriterde başarılı bulunmuş. Kırık notu ise içerik kaldırmada alıyor. LinkedIn de aynı sebepten dört yıldızda kalırken Twitter’ın eksik görünen yeri hükümetlerin talep ettiği verilerin paylaşımı.

Hükümetlerin Twitter'dan talep ettiği içerik kaldırma sayıları
Hükümetlerin Twitter’dan talep ettiği içerik kaldırma sayıları. Türkiye en fazla talepte bulunan ülkeler arasında.


2014’e göre neler değişti?

EFF, bu araştırmayı 2010 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştiriyor. Ancak kriterlerde değişiklikler var. Örneğin geçen yılın başlıklarında şirketlerin şeffaflık raporu yayınlayıp yayınlamadığı, mahkemelerde kullanıcılarını savunan bir tavır sergileyip sergilemediğine de bakılmış. Geçen yıl ayrıca güncel rapordan farklı olarak 6 kriter ele alınmış.

Apple, Credo Mobile, Dropbox, Facebook, Google, Microsoft, Sonic.net, Twitter ve Yahoo!, 2014’te tam puan almayı başaran isimler olarak sıralanıyor. Geçen yıl listede değerlendirmeye tabii tutulan Internet Archive, Lookout, Myspace ve Spideroak ise 2015 listesinde kendine yer bulamayan isimler.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.