Teknoloji 10 yıl içinde neleri değiştirecek?

1405

Şirket yöneticilerinin, karar alma noktasında faydalandığı pek çok unsur bulunur. Raporlar, rekabet, mevzuatlar ve elbette deneyim. Yöneticiler, eskiye oranla kendilerine avantaj sağlamak adına teknolojiden de üst düzeyde faydalanmaya çalışıyor. Ancak bu faydalanma, kısa bir süre sonra yerini yönetim kurullarında doğrudan temsil edilen bir yapay zeka çözümüne bırakabilir.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan “Technology Tipping Points and Societal Impact” başlıklı rapor, 2025’te teknolojinin neleri önemli ölçüde değiştireceğini ele alıyor. Mart 2015’te başlatılan bu çalışma, Eylül 2015 itibariyle resmen duyuruldu. Araştırma kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründen 800’ün üzerinde isimle görüşüldü ve 2018-2027 yılları arasındaki değişim hakkında yorumları alındı.

Önümüzdeki yılları etkileyecek 6 megatrend

Raporun detaylarına inildiğinde 6 önemli başlığın megatrendler olarak tanımlandığı görülüyor. Bunlar;

  • İnsanlar ve internet: Birbiriyle daha fazla iletişimde bulunan insanların bunu giyilebilir teknoloji ürünleri ya da deri altına yerleştirilen cihazlar aracılığıyla yapacak.
  • Bilgisayar, iletişim ve depolama: Maliyetleri düşen teknoloji ürünlerinin de etkisiyle internetin her yere yayılması ve erişim olan her yerde neredeyse sınırsız depolamaya sahip olunacak.
  • Nesnelerin interneti: Sensör fiyatlarının daha da düşmesiyle evler, giysiler, aksesuarlar, şehirler, ulaşım, enerji altyapısı ve üretimin hemen her alanında nesnelerin interneti çözümlerinin devreye girecek.
  • Yapay zeka ve büyük veri: Katlanarak artan veri miktarının analizi noktasında yeni yetenekler kazanılacak. Bu, aynı zamanda yapay zekaya sahip robotların da çalışma yaşamında yerini almasını sağlayacak.
  • Paylaşım ekonomisi ve güvenlik: Son yıllarda iyice yaygınlaşan paylaşım ekonomisi internetin de etkisiyle yeni sosyal ve ekonomik modellerin oluşmasını sağlayacak. Üçüncü parti uygulamaların güvenliği kritik bir hale gelecek. Bitcoin benzeri alternatif para birimlerinin etkisi artacak.
  • Dijitalleşmenin yaygınlaşması: Pek çok fiziksel nesne, 3 boyutlu yazıcılarla üretilebilir hale gelecek. Endüstriyel üretimi dönüştürecek olan bu teknoloji aynı zamanda evlerde ve insan sağlığını korumada da kullanılacak.

Teknolojinin yol haritası

Dünya Ekonomi Forumu’nun raporunda, hangi yeniliğin hangi yıl yaşamımıza gireceğine de değinilmiş. Aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi özellikle 2022 sonrası ciddi bir hareketlenme yaşanacak. 2022 öncesinde veri depolama teknolojileri ile robotlar ve bunların sağladığı hizmetlerden bahsederken, 2022’de 5G’nin yaygınlaşmasıyla birlikte nesnelerin interneti, “giyilebilir internet” ve 3 boyutlu yazıcılarla üretim devreye girecek.

2023’ün yenilikleri

Deri altına yerleştirilen teknolojik ürünler, önemli kararların alınmasında büyük veri analizinden faydalanılması, kişisel dijital sunumlar, hükümetlerin Bitcoin gibi para birimlerini desteklemesi ve cebimizde taşıyabileceğimiz bugünün süper bilgisayarlarına eşdeğer performansa sahip cihazlar 2023 için öngörülen yenilikler olarak sıralanıyor.

2024’ün yenilikleri

Her nesnenin aynı zamanda bir bilgisayar içermesi 2024’ün en ilginç yeniliklerinden biri olacağa benziyor. 3 boyutlu yazıcıların insan sağlığı alanında kullanılması ise yazıcıda bastırılabilen organlar anlamına gelirken, “insanın yedek parçası yok” sözünü de tarihin tozlu sayfaları arasına gönderebilir. Bu yıldaki bir diğer yenilik ise evlerin de tıpkı diğer pek çok şey gibi bağlantılı hale gelecek olması.

2025’in yenilikleri

3 boyutlu yazıcılar bu kez tüketici ürünlerinin üretiminde kendini gösterecek ve belki de bildiğimiz anlamda seri üretim ve mağazacılık kavramlarını kökten değişterecek. Paylaşım ekonomisinin bir dönem gerçeği olarak yerini alacağı 2025’in asıl yeniliği ise yapay zeka. Bu yıl, yapay zekaya sahip makinelerin insanların işlerini ellerinden alacağı yıl olacak.

2026’nın yenilikleri

2026 yenilik açısından oldukça zengin. Hızlı gelişimiyle 2015’in başında tüm otomotiv sektörünü ilgilendirir hale gelen sürücüsüz otomobillerin bu yılda iyice yaygınlaşması bekleniyor. Artık kendi içinde tamamen dijitalleşmiş akıllı şehirler yine 2026’da yaygınlaşmaya başlayacak. En ciddi yenilik ise yönetim kademesinde görülecek. Yapay zekanın, bu dönemde şirketlerin yönetim kurullarına girerek karar alma süreçlerini doğrudan etkilemesi bekleniyor. Bir yönetim kurulu üyesi olarak yapay zekaya başlarda oy hakkı verilir mi bilinmez ancak bugün bebek adımlarıyla ilerleyen yapay zekanın çok değil, 11 yıl sonra görüşüne başvurulan kişi mertebesine yükselmesi, sonraki yılların nasıl bir dönüşüme sahne olacağı noktasında soruları da akla getiriyor.

2027’nin yenilikleri

2025 ve 2026’daki hızlı yenilenme sürecinin ardından 2027’de çok fazla değişim beklenmiyor. Araştırmaya katılan 800’ün üzerinde uzman, bu dönemde Bitcoin gibi alternatif para birimlerinin etkisinin artacağını ve hükümetlerin buna yönelik çalışmalarını yoğunlaştıracağını öngörüyor.

Hangi yeniliğin gerçekleşme ihtimali daha fazla?

Peki raporun hazırlanmasına katkı veren 800’ün üzerinde uzman hangi yeniliğin gerçekleşme ihtimalini daha yüksek buluyor? 2025 yılını baz alarak yanıtlayan katılımcıların gerçekleşme ihtimali en yüksek olandan itibaren beklentileri şu şekilde;

WEF_2025-2

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.