Haftanın raporu: “Seçim sonrası öncelikli sorun ekonomi”

1293

Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Ekonomistler Platformu, son genel seçimlerin hemen ertesinde, ekonomik beklentiler ve koalisyon haritası tercihlerini ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi.

Ekonomistler Platformu tarafından, Aksoy Araştırma’ya yaptırılan “Seçim Sonrası Ekonomik Beklenti ve Koalisyon Seçenekleri” araştırması 13 ilde gerçekleştirildi.

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında Konya, Adana, Antalya, Samsun, Bursa, Zonguldak, Diyarbakır, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum’da gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, seçim sonuçlarının Türkiye ekonomisine yönelik genel beklentinin olumsuza kaydığına işaret etti. 2015 yılının ilk çeyreğindeki ekonomik büyüme rakamlarının beklentilerden iyi gelmesinin temel nedeninin tüketim harcamaları olduğunu ifade eden Demir, olumsuz beklenti içine giren tüketicilerin harcamaları erteleme eğiliminin artış gösterdiğine dikkat çekti.

1 ay içinde koalisyon kurulabilir

Araştırma sonuçları, 7 Haziran sonrası oluşan tablodan memnun olanların yüzde 37.3’te kaldığını gösteriyor. Yüzde 58.3’lük bir kesim memnun olmadığını ifade ederken kararsızlar yüzde 4.4’te kalmış durumda.

Araştırmada yöneltilen “Önümüzdeki bir ay içinde koalisyon kurulur mu?” sorusuna evet yanıtını verenlerin oranı yüzde 47’ye ulaşıyor. Buna karşın bir koalisyon beklemeyenlerin oranı ise yüzde 40.5 seviyesinde bulunuyor.

Erken seçim şaşırtıcı olmayacak

Araştırmaya katılanlar, en güçlü koalisyon ihtimalini AKP – MHP olarak işaret ediyor. AKP  – CHP ikinci ihtimal görülürken AKP – HDP koalisyonuna yalnızca yüzde 4.2’lik bir ihtimal veriliyor. Burada dikkat çeken bir nokta CHP – MHP – HDP işbirliğinin iki farklı şekilde aynı oranı alması. Örneğin CHP – MHP – HDP’nin üçünün birden dahil olacağı bir koalisyon olabilir diyenlerin oranı yüzde 11.8. Ancak CHP ve MHP koalisyona gider, HDP dışardan destek verir diyenlerin oranı da yüzde 11.8.

Seçmenler daha yüksek bir ihtimali ise erken seçim olasılığında görüyor. Koalisyon olmaz, erken seçim olur diyenlerin oranı yüzde 23.8 ile AKP – CHP koalisyonu bekleyenlerin oranından daha yüksek.

arastirma_sunum-7
Ekonomik sorunlar ön planda

Koalisyonun kimler arasında olacağı fark edilmeksizin seçmenlerin öncelikli gördüğü, yeni hükümet buna odaklanmalı konularının başında ekonomi geliyor. Ekonomik sorunlar yüzde 30.6 ile ilk sıradayken, yolsuzlukla mücadele yüzde 20.5 ile ilk sırada. Seçim öncesinin ana gündemlerinden biri olan başkanlık sistemi ise yüzde 10’u kılpayı geçebiliyor.

Araştırmaya katılanların neredeyse yarısının Türkiye ekonomisinde bir kriz beklediğini ifade etmesi de üzerinde durulması gereken bir konu. Yüzde 48’lik bir kesim ekonomik kriz beklerken, yüzde 44.3 böyle bir durumun olmayacağına inanıyor.

arastirma_sunum-8
Bu tablo bir başka konuda da kendini gösteriyor. Önümüzdeki üç ay içinde ekonominin daha kötüye gideceğine inananların oranı yüzde 45’e yaklaşıyor. İyileşme bekleyenler ise yüzde 24’te kalıyor.

Erken seçimde tablo değişmez

Araştırmaya katılanların profili, son genel seçimlerde partilerin aldığı oy oranlarına paralel bir tabloyu içeriyor. Bu kesime bir erken seçim olduğu takdirde kime oy verecekleri sorusu yöneltildiğinde de TBMM’de şu andakine benzer bir tablo ortaya çıkacağı görülüyor. Buna göre AKP yüzde 45’in üzerinde bir oy alırken CHP yüzde 25, MHP yüzde 14’lük oya sahip olacak. HDP’nin ise yüzde 10.9’la mecliste yer alacağı ama oy oranının düşeceği görülüyor.

Araştırmanın tamamına Ekonomistler Platformu‘nun web sitesinden ulaşabilirsiniz.