Sanal gerçeklik gazeteciliği nasıl değiştirecek?

4577

Mayıs ayındaki TEDWomen 2015 Konferansı’nda bir konuşma yapan Nonny de la Pena, sanal gerçekliği gazetecilikle birleştirmeyi başaran ilk isimlerden biri. 2010 yılında ABD’de gıda yardımı almak için sırada bekleyen insanları canlandırdığı “Açlık” belgeseliye ilk sanal gerçeklik filmlerinden birine imza atan de la Pena, daha sonra Suriye’deki bir bombalamayı ve ABD’de bir gencin öldürülmesini de bu şekilde haberleştirmiş.

Nonny de la Pena’nın sanal gerçeklik filmlerinin bildiğimiz tipteki filmlerden önemli bir farkı bulunuyor. O da izleyenlerin gerçekten o anı hissetmesi. Bu, Açlık filminde uzun süre sırada bekleyen yaşlı bir adamın düşüp komaya girmesinde de kendini gösteriyor, şarkı söyleyen Suriyeli bir çocuğun hemen arkasındaki patlamanın içindeymiş hisse vermesinde de. İlk filmde sanal gerçeklik gözlüğünü takanlar yere düşen adama, bir film olduğunu bilmelerine rağmen yardım etmeye çalışırken, ikinci filmde patlama sonrası paniği hissederek kaçmayı deniyorlar.

Bu ilk örneklerin daha yaygın bir hale gelmesi için öncelikle sanal gerçeklik cihazlarının daha fazla yaygınlaşması gerekiyor. Bunun ardından belki de haber sitelerinde özel sanal gerçeklik videolarıyla veya YouTube gibi platformlarda buna özel bir kategoriyle karşılaşabiliriz.

Nonny de la Pena’nın da belirttiği gibi yapılan iş temelde gazeteciliğin temel unsurlarını kullanmak. Yani araştırma yapmak, olay mahalline gitmek ve oradaki ortamı somut delillerle aktarmak. Günümüzün hızlı dünyasında kaç gazeteci ya da yayın buna uygun hareket eder bilinmez, ancak örneklerin sayısının çok da az olmayacağını kabul etmek gerek.

TED.com’da yaklaşık 750 bin kez izlenen bu videonun Türkçe altyazısı Eren Gökçe ve Ramazan Şen tarafından hazırlanmış. Nonny de la Pena’nın diğer çalışmalarına ise immersivejournalism.com adresinden ulaşabilirsiniz.