Okullar yaratıcılığı öldürüyor

2346

Okulların bir kez daha kapılarını açtığı şu dönemde, eğitim sektörünün neden ve nasıl değişmesi gerektiğine dair üç videoyu sizlerle paylaşıyoruz. Eğitim alanındaki radikal fikirleriyle tüm dünyada takdir edilen Sir Ken Robinson‘un 2006, 2010 ve 2013 yıllarındaki üç konuşmasını içeren bu videolar, eğitim sektöründeki standartlaşmanın sakıncalarına dikkat çekiyor.

İngiltere’de eğitim alanındaki çalışmaları İngiliz eğitim müfredatını etkileyen Robinson, başarıları ve katkıları nedeniyle Sir ünvanı verilmiş önemli kişiliklerden biri.

Robinson’un sizlerle paylaştığımız ilk videosu, “Okullar yaratıcılığı öldürüyor” başlığını taşıyor. Mevcut eğitim sisteminin, akademik yetenekler göz önünde bulundurularak tasarlandığını belirten Robinson, bu sistemin 19. yüzyıl öncesinde endüstrinin ihtiyacını karşılamak için oluşturulduğuna dikkat çekiyor. Bunun, çocukların okullarda kendi yeteneklerinin ortaya çıkarılmasının önünde bir engel olduğunu vurgulayan Robinson, uygulamadaki eğitim sisteminin, bizlerin dünyayı bir yeraltı zenginliği için kazdığı gibi aklımızı kazmakta olduğunu belirtiyor.

2010 yılındaki konuşmayı içeren ikinci video ise “Başlasın öğrenme devrimi!” başlığını taşıyor. Bu konuşmasında eğitimde yapılan çeşitli düzeltmelerin bir çözüm getirmediğini söyleyen Robinson, “Reform artık yeterli bir çözüm değil çünkü reform demek bozuk bir modeli tamir etmek demektir. Ihtiyacımız olan eğitiminin evrim geçirmesi değildir, ihtiyacımız olan bir eğitim devrimidir. Artık eğitim olduğu şeyden başka bir şeye dönüşmelidir.” yorumunu yapıyor.

2013 yılına ait üçüncü videonun başlığı ise “Eğitimin ölüm vadisinden nasıl kurtulunur?” Bu konuşmasında insan zihninin gelişimi için üç prensip sıralayan ve günümüz eğitim sisteminin bunlara karşı nasıl çalıştığını aktaran Robinson, genç nesilleri ihtimallere ortam hazırlayarak nasıl yetiştireceğimizi anlatıyor.

Tümünü Türkçe altyazılı olarak izleyebileceğiniz videoların çevirileri Tuğba Gezginiş, Zeynep Delen ve Hatice Öelek Yıldız tarafından gerçekleştirilmiş. Tüm öğretmen, öğrenciler ve ebeveynler ile eğitim alanındaki karar vericilerin faydalanmasını diliyoruz.