Neden çok az sayıda kadın lider var?

2438

W20 ile kadınların iş yaşamındaki rollerinin daha fazla pekişmesine yönelik önemli bir adım atıldı. Ancak “Kadın girişimcilerin Türkiye ve dünyadaki yeri” başlıklı yazımızda da aktardığımız gibi, ne kadın girişimciler ne de üst düzey kadın yöneticiler sayısal olarak yeterli seviyede değil.

Dünyanın en başarılı kadın yöneticilerinden biri olarak gösterilen ve Facebook’u asıl yöneten kişi olarak nitelenen şirketin COO’su Sheryl Sandberg’e bu noktada kulak vermekte fayda var. Fortune dergisi tarafından 2007 – 2014 yılları arasında dünyanın en başarılı 50 kadınından biri olarak gösterilen Sandberg’in 2010 yılındaki TEDWomen 2010 konferansında yaptığı konuşmadaki şartlar iyileşmiş görünmekle birlikte geçerliliğini yitirmiş değil.

Sandberg, konuşmasında mevcut durumu irdelerken iş dünyasındaki kadınlara da kariyerlerinde yükselmeleri konusunda önemli tavsiyelerde bulunuyor. Kadınların iş dünyasında kendilerini dizginlediği yorumunu yapan Sandberg, gerek günlük rutin iş yaşamında gerekse çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde kendilerinden ve hedeflerinden taviz vermemeleri gerektiğini vurguluyor.

Türkçe altyazılı olarak izleyebileceğiniz videoda Sandberg’in konuşmasının çevirisi Işıl Arıcan tarafından yapılmış.