Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijitalleşme çabaları

1886

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda artan dijitalleşme çalışmaları yalnızca FATİH Projesi kapsamında tablet dağıtımıyla sınırlı değil. Kurum, tüm çalışma ortamını internette bulut ortamına taşırken bu girişimin önemli hamlelerinden biri de EBA adı verilen Eğitim Bilişim Ağı portali…

EBA nedir? Ne işe yarar?

Mili Eğitim Bakanlığı, EBA‘yı “Dünyanın En Büyük Eğitim Portali” olarak tanımlıyor. Bu tanımın karşılığını bulup bulmadığını ya da sadece kamu kurumları tarafından hazırlanan eğitim kanalları arasında mı bu sıfatı taşıdığını ayrıca irdelemek gerek. Ancak yine MEB’in bir diğer tanımı var ki, bunun doğru olduğunu söylemek mümkün: “EBA, FATİH Projesi’nin en önemli bileşenidir.”

EBA, kısa bir tanımla Türkiye’deki tüm eğitim içeriğinin dijital ortamda öğrenci ve velilerle buluşmasını sağlıyor. FATİH Projesi’ne yönelik en önemli eleştirilerden biri olan “tablet dağıtılıyor, akıllı tahtalar var ama ya içerik?” sorusunun yanıtını da veren EBA, 2012’de başlayan yolculuğuna 7 Ekim 2015 itibariyle yenilenerek devam ediyor.

EBA_AhmetDoganMilli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından çalışmaları yürütülen EBA portalinin yenilikleri arasında öğretmen ve öğrencilerin e-içeriklere ulaşabildiği, kullanıcı adı ve şifre ile erişim yapılabilen EBA Ders adlı öğretim yönetim sistemi; öğretmenlerin ve okul, ilçe, il idarelerinin yaptıkları çalışmaları tanıtabilecekleri EBA Paylaşım adlı haber, video, ses, görsel paylaşım alanı ile YEĞİTEK’in protokol yaparak sisteme entegre ettiği özel sektör ve kamu eğitim portallerinin bulunduğu EBA Portal bulunuyor.

 

 

Yeni EBA neler getiriyor?

EBA v2 olarak tanımlanan yeni EBA’nın sunduklarına dair detaylar için Eylül ayında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘ya yapılan sunuma bakmak gerekiyor. Kurumun internet sitesinde maddelenen yenilikler arasında öne çıkan maddeler şu şekilde sıralanıyor;

 • Öğretmen ve öğrencileri tanıma, onlara geri dönüşler yapma ve önerilerde bulunma.
 • Öğretmen – öğrenci etkileşimi. Bu özellik ile öğretmenlerin öğrencilerine ödev, soru ve ders içerikleri gönderebileceği belirtiliyor.
 • Okul içi ve dışı paylaşım, ödev atama sistemi. Bu yenilikle öğretmenler hazırladıkları içerikleri okul içinde ve dışında paylaşıma açabilecek, ders dışında ve okul saatleri dışında öğrencilerine ödev atayabilecek.
 • Raporlama sistemi ile karar vericilere destek. Bu destek, öğrencilerin sistem içindeki hareketlerine göre raporlama yapılabilmesi ve öğrencilere geri dönüşlerde bulunulabilmesini içeriyor. Ayrıca okul, milli eğitim müdürlükleri ve Bakanlığa da raporlama olanağı tanınıyor.
 • Yeni ölçme – değerlendirme sistemi.
 • Yüklenen çok sayıda yeni soru ile öğretmenlere sistem üzerinden soru ve sınav hazırlama olanağı.
 • Yeni arama motoru ile sadece eğitsel amaçlı aramalar yapılabilirken, sınıf veya derse göre arama seçenekleri daraltılabiliyor.
 • Öğrenciye özel içeriklerin atanabileceği bireyselleştirilmiş öğrenim yönetim sistemi.
 • Kişiye özel dosya saklama ve paylaşım alanı.
 • Engellilere yönelik içerikler.
 • Öğretmenlere içerik üretme desteği.
8 Ekim 2015 itibariyle EBA portalinde bulunan içerik adetleri.

Yenilenen EBA portali, öğretmenlere kendi hazırladıkları içerikleri de sunma olanağı tanıyor. Bakan Avcı, öğretmenlerin deneme amaçlı başlattıkları bu çalışmaların daha da yaygınlaştırılması noktasında hazırlık yapıldığını kaydediyor. Buna göre, YEĞİTEK için video içerik üretme amacıyla hazırlanan stüdyoların benzerleri, Türkiye’nin farklı bölgelerinde de kurularak öğretmenlerin daha profesyonel üretim yapmaları sağlanacak. Bu stüdyolara gelen öğretmenler işin tekniğine dair de bilgilendirilerek stüdyo dışındaki çekimlerde de bu bilgilerini kullanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı buluta taşınıyor

Tüm bu yeniliklerin hayat bulabilmesi içinse arka planda güçlü bir teknik altyapının mevcudiyeti gerekiyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli uygulamaları çevrimiçi ortama taşınırken, FATİH Projesi neredeyse tamamen bulut ortamında hizmet veriyor.

MEB YEĞİTEK Sistem Yönetim Daire Başkanı Dr. Yakup Yüksel, Bakanlığın dijitalleşme çalışmalarında çeşitli projeleri yürüttüğü Oracle tarafından düzenlenen bir toplantıda FATİH Projesi’nin altyapı sistemine dair detayları paylaşmıştı. Buna göre, hibrit bulut mimarisi üzerine şekillendirilen FATİH Projesi’nde veri merkezi, platform servisleri, Java ve .Net bulutları ile içerik yazılım servisleri internet üzerinde bulunuyor.

Bakanlığın dijitalleşme çalışmaları sadece FATİH Projesi ile sınırlı değil. Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana, Milli Eğitim Bakanlığı ile 1990’lı yılların ortasından bu yana pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ederek; bunların arasında okullara bilgisayar laboratuvarları kurulumu, e-Okul sistemi altyapısı gibi projeler olduğunu kaydediyor. Şatana ayrıca, Mayıs 2015’ten itibaren ilköğretimde 6-9 yaş arası çocukların kod yazma yeteneklerini geliştiren ALICE projesine de destek verdiklerini sözlerine ekliyor. Oracle’ın Carneige Mellon Üniversitesi ile beraber geliştirdiği eğitim programının Türkçe’ye çevrilmesinin tamamlandığını belirten Şatana, çocukların Java dilini öğrenmesini sağlayan programın yakında müfredata gireceğine dikkat çekiyor. Bu kapsamda EBA portali üzerinden tüm öğrencilere kendi uygulamalarını geliştirebilmeleri için gerekli altyapı da sunuluyor.

Öğrencilere yeteneklerine göre eğitim

Oracle’ın FATİH Projesi kapsamında sunduğu çözümler arasında öğrencilere yeteneklerine göre kişiselleştirilmiş eğitim de bulunuyor. Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana, bu noktada sundukları analitik çözümlerle destek verdiklerini ifade ediyor. Bu çözüm kapsamında öğrencilere dağıtılan tabletler ile akıllı tahtalar üzerinde hangi konulara daha çok tıklandığı ve ilgi gördüğü tespit edilebiliyor. Şatana, bu ayrımın şehir, bölge ya da cinsiyet bazlı yapılabildiğine dikkat çekiyor. Bu analizler sonucu hazırlanan ve yeni EBA portalinin özellikleri arasında da bulunan raporlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, şehir ya da bölge bazında eğitimdeki uçurumların kapatılabilmesine yönelik politikalar geliştirilmesinde kullanılabilecek.

FATİH Projesi ne durumda?

MEB Yeğitek Sistem Yönetim Daire Başkanı Dr. Yakup Yüksel’in yukarıda bahsettiğimiz toplantıda paylaştığı bilgiler FATİH Projesi’nin 2015 sonrasında hareketleneceğini gösteriyor. Proje ile ilgili olarak 40’a yakın ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine sunumlar yaptıklarını söyleyen Yüksel, öğretmenlerin duruma daha rahat adapte olabilmesi için hizmet içi eğitimi aşamalı olarak yürüttüklerini ifade ediyor. Yüksel, Eylül ayı itibariyle 320 bin öğretmenin eğitiminin tamamlandığını, yıl sonuna kadar eğitim alan öğretmen sayısının 400 bine çıkacağını kaydediyor.

Ekim 2015 itibariyle 1,5 milyon tabletin okullara dağıtılacağını söyleyen Yüksel, 2014 sonuna kadar yaklaşık 750 bin tablet dağıtımı gerçekleştiğini ifade ediyor. Projenin 46 bini okul olmak üzere 57 bin kurumu kapsadığına vurgu yapan Yüksel, ayrıca yıl sonuna kadar 432 binden fazla sınıfa etkileşimli tahta takılmasının tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekliyor. FATİH Projesi kapsamında ulaşılacak toplam derslik sayısı ise daha önce 570 bin olarak açıklanmıştı.

Dijital eğitim içeriği için 50 milyon TL

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA portalinde, daha geniş bir tanımla FATİH Projesinin dijital içerik talebinin karşılanması için önemli bir bütçe de ayırmış durumda. Yakup Yüksel, dijital eğitim içeriği üretenler için 2015 yılında 50 milyon TL ayrıldığının altını çiziyor. Bu miktar özel şirketler tarafından üretilen içeriklerle birlikte öğretmenler tarafından hazırlanan içerikleri de kapsıyor.

* Manşet görseli: Ahmet Nazif Ege. EBA ÇİZGİ 1.Karikatür Yarışması Öğretmen Kategorisi Sergileme kategorisi. Yarışma kapsamında sergilenen tüm karikatürler için bu linki ziyaret edebilirsiniz.