İşyerinde hiyerarşiyi unutmanın zamanı

1470

Huffington Post, Fast Company gibi yayınlarda makaleleri çıkan, CEO’luk seviyesine yükselmiş, iş dünyasındaki başarılı kadın yöneticilerden Margaret Heffernan, TEDWomen 2015 Konferansı’ndaki konuşmasında işyerinde hiyerarşi kavramını somut gerçeklerle sorguluyor. Kurumların çoğunlukla diğerlerini geçen yıldız çalışanlara değer verilen “süper tavuk modeli”ne göre yönetildiğine dikkat çeken Heffernan, bunun başarılı ekipler için bir gereklilik olmadığının altını çiziyor.

“Şirketlerin fikirleri yoktur, sadece insanların vardır.” diyen Heffernan, başarıya ulaşan ekiplerin birbirlerine sosyal duyarlılık gösteren, empati kuran ve zamanı kullanmada ekip üyelerine eşit davranan ekipler olduğunu belirtiyor.

Yardımseverliğin başarılı ekiplerin özü olduğunu söyleyen Heffernan, bunun tek başına zekadan daha önemli bir kriter olduğuna vurgu yapıyor.

Mayıs 2015’te bu konuşmayı gerçekleştiren Heffernan, sosyal sermaye kavramının şirketlerin ticari gelir hanelerine yaptığı olumlu katkıya dair örnekler de veriyor.