İstanbul’un göbeğinde bir yazılım tırı

1906

11 Kasım sabahı İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli iş merkezlerinden biri olan Levent’ten geçenler, Kanyon alışveriş merkezinin hemen önünde, normalde o caddeye giremeyen büyükçe bir tırla karşılaştı. Meraklı gözlerin bakışlarını gün boyu üzerine çeken bu tır, standart konteynerlerden birini taşımamakla birlikte, teknolojideki pek çok yeniliği kasasının içinde saklıyordu.

Bu ilginç tırın sahibi ise, kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden SAP idi. SAP’nin “Run Simple Tour” adını verdiği organizasyon kapsamında 17 ülkede 6 binden fazla ziyaretçiyle buluşan tır, farklı sektörlerde uygulanabilecek yazılım temelli çözümleri içeriyor.

Bizim de ziyaret etme fırsatı bulduğumuz ve son 36 haftada 40 bin kilometre yol katettiği açıklanan SAP Teknoloji TIR’ında, SAP’nin spor, eğlence, tarım, lojistik, otomotiv gibi sektörlere yönelik olarak sunduğu yenilikçi çözümler demo ve sunumlarla tanıtılıyor.

Futbolda taktik, tarlada mahsül, bozulmak üzere olan otomobil…

Tanıtılan çözümler arasında bulunan Match Insights, Almanya’ya futbolda dünya kupasını kazandıran yazılım olarak tanınıyor. Alman milli takımı ile kupadaki rakiplerinin oyuncularının topu ayağında tutma, pas isabet oranı, maç içinde koştuğu miktar ve bunun takım arkadaşlarına oranı gibi saha içinde neler yaptığını analiz eden Match Insights’ın basketbol, Amerikan futbolu, tenis gibi farklı spor dalları için olan versiyonları da bulunuyor.

SAP Teknoloji TIR’ındaki ilginç teknolojilerden bir diğeri ise dijital tarım çözümüydü. Bu çözümden faydalananlar tarlalarının hangi bölümünde hangi ekinin olduğunu, o bölümdeki her bir sırada bulunan ekinlerin türlerini, güncel hava durumunu -büyük bir tarlaysa tarlanın hangi bölgesine yağmur yağacağı gibi detaylarla anlık olarak görüp hareket edebiliyor.

Araçta bulunan ve demosu yapılan bir başka çözüm ise çok sayıda aracı bulunan şirketlere hitap ediyor. Bu çözümü kullananlar araçlarının hangi şehirde ve hangi noktada olduğunu anlık olarak görüntüleyebilirken, hız limitini aşıp aşmadığı, frene basma tercihleri, yakıt tüketimi gibi bilgileri de araç, marka ve model bazında inceleyebiliyor. Bu çözümün en dikkat çeken yanlarından biri ise araca yerleştirilen sensörler sayesinde arıza yapmaya ne kadar yakın olduğunun tespit edilebilmesi. Eğer araç bir otobüs ya da kamyon ise şirketin aynı güzergahtaki bir başka aracının ne kadar uzakta olduğu görülerek istenirse yardım gönderilebiliyor.

“Şirketler işlerini daha farklı yönetmeli”

“Günümüzde artan veri ve hızla değişen ihtiyaçlar sebebiyle iş dünyasının karmaşıklaşması, her boyutta ve her sektörde faaliyet gösteren şirketlerin işlerini daha farklı yönetmeleri gerekliliğini doğuruyor.” diyen SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, SAP Run Simple Turu’nu yenilikçi çözümleri Türkiye’deki müşterilerine yakından göstermek amacıyla Türkiye’ye getirdiklerini belirtiyor. Keskin, SAP Teknoloji Tır’ı içinde “sadeleşme” vizyonu doğrultusunda sundukları bulut, nesnelerin interneti, büyük veri yönetimi, veri tabanı ve analitiklere ait çarpıcı örnekler olduğunu ifade ediyor.

Intel ile bu tur kapsamında çözüm ortaklığı yapan SAP’nin bu teknolojik aracı 14 Kasım’a kadar Kanyon Alışveriş Merkezi önünde bulunacak. TIR’ın sonraki durağı ise SAP’nin Türkiye’deki inovasyon merkezinin de bulunduğu Teknopark İstanbul olacak.