Hindistan büyürken çocuklar ölüyor

2987

Sürdürülebilir kalkınma son yıllarda değeri gittikçe artan bir kavram. Sadece ülkelerin ve şehirlerin değil, şirketlerin de üzerinde durduğu, çaba sarfettiği bir konu. Başarılı olup olmadıklarının göstergelerinden biri de büyüme sırasında o şehirde, ülkede yaşayan kişilerin yaşam kalitelerinin ne yönde etkilendiği.

Dünya Ekonomik Forumu’nun gündemine de gelen bir konu, Hindistan’ın bu konuda pek de içaçıcı durumda olmadığını gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü‘nün hazırladığı rapora göre, Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi için havalar hem mecazi hem de gerçek anlamda pek iyi değil.

Araştırmada bu sonucun çıkmasının arkasında, havası en kirli 20 şehrin 13’ünün Hindistan’da olması bulunuyor. Toplam 91 ülkeden 1600 şehrin değerlendirildiği araştırmaya göre ilk 10’da 6, ilk 20’de ise 13 şehirle temsil edilen Hindistan’da yapılması gereken çok iş var. Uzmanlar, özellikle çocukların sağlığında endişe verici bir tablonun oluştuğuna dikkat çekiyor.

Delhi, Patna, Gwalior, Raipur…

İlk 20’ye bakıldığında Hindistan önde görünse de bölgedeki genel bir sorunun parçası olduğu da dikkat çekiyor. İlk dört sırada Hindistan’ın Delhi, Patna, Gwalior ve Raipur şehirleri bulunurken, beşinci sıradan yedinci sıraya kadar Pakistan’ın Karachi, Peshawar ve Rawalpindi şehirleri sıralanıyor. İran’dan Khormabad sekiz, yine Hindistan’dan Lucknow ve Firozabad dokuz ve onuncu sırada.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre havası en kirli 20 şehir
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre havası en kirli 20 şehir

İlk 20’ye birden fazla şehriyle dahil olan bir diğer ülke ise Bangladeş. Ülkedeki Idgir 16, Narayonganj ise 17. sıraya yerleşmiş durumda. İlk 20’de bu Güney Asya ülkelerine nispeten uzak olan tek şehir ise Katar’ın başkenti Doha. Tahminlerin aksine Çin’in büyük ve sanayide gelişmiş şehirleri daha gerilerde sıralanıyor.

Çocukları zehirleyen trafik ve kömür

The Guardian’da konuyla ilgili çıkan bir yazı, çocukların en çok nelerden etkilendiğini de ortaya koyuyor. Ülkedeki hava kirliliği oranlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün maksimum oranlarına göre 6 kat, ABD standartlarına göre 12 kat daha fazla olduğunun belirtildiği yazıda iki konuya dikkat çekiliyor: Eski araçların, yoğun trafiğin de etkisiyle fazla karbonmonoksit salmaları ve şehirlere yakın kömür santrallerinin bu zararı daha da arttırması.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Hindistan’da 2012’de, her 100 bin kişiden 159’u solunum yolu hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdi. Kurum, bunun dünyanın en yüksek değeri olduğuna dikkat çekiyor. 2014 başında yapılan bazı araştırmalara göreyse ülkede sadece hava kirliliği nedeniyle her yıl 10 bin 500 kişi hayatını kaybediyor.

Kalküta’da bulunan Chittaranjan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma sonuçların daha vahim olabileceğine dikkat çekiyor. Sadece son üç yılda Delhi’de 11 bin çocukta kanser şüphesi tespit edilmiş. Araştırma, okulların havanın en kirli olduğu bölgelerde olmasının sonuçları etkilediğine vurgu yapıyor. Şehirde üniversite öncesi eğitim alan öğrenci sayısı ise 3 milyonu buluyor.

Büyürken ölmek…

Hindistan, halihazırda Çin’in ardından dünyanın en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi konumunda. Diğer yandan, ülkenin özellikle Çin’le rekabet noktasında ciddi çabalar sarfettiği bir gerçek. Ancak bu gerçek, moda tabiriyle sürdürülebilir olmaktan uzak. Ülkede yaşayanların, oluşabilecek ekonomik büyümeyi göremeyecek kadar hayatta kalamamaları ise bir başka tezat konusu.

Ülkede bu durumu önleme konusunda çalışmalar yapılmıyor değil. Ancak özellikle Delhi gibi 16 milyonun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olma ünvanına da sahip olan bir yerde, şehri baştan aşağı yenilemek için oldukça detaylı bir çalışma yapılması gerekiyor.