Haftanın kitabı: Yeni Büyük Çöküş

120

COVID-19 pandemisi yalnızca geride bıraktığımız 2020’yi değil, belki de önümüzdeki 4-5 yılı etkileyecek. Bu, hemen herkesin ortak görüşü olmakla birlikte özellikle evden/uzaktan çalışma anlamında önemli değişimleri tetiklediği neredeyse kesin. “Yeni Büyük Çöküş” dünyanın yeni halini finansal bir gözle yorumluyor.

Konunun, iş yapış şekilleri dışında elbette bir de finansal tarafı var. Pek çok ülke, ekonomilerinin gücünü korumak ya da hasarı en aza indirmeye çalıştığı ortada. Diğer yandan aşılamanın başlamasıyla yeni normalin nasıl olacağına dair kapsamlı yorumlar da çıkmaya başladı.

Bu yorumların finansal taraftaki karşılıklarından biri “Yeni Büyük Çöküş” ismiyle 2021’in başlarında yayınlandı bile. SCALA Yayıncılık tarafından yayımlanan ve Ali Perşembe tarafından çevirisi yapılan kitabın yazarı, kitabın neden ilgi göreceğinin de bir kanıtı aslında…

James Rickards’dan bahsediyoruz. Geçmişte yazdığı ve yine Türkçe olarak bulunabilen “Kur Savaşları” ve “Çöküşe Giden Yol” isimli kitaplarıyla adından söz ettiren Rickards, ABD’li bir avukat, ekonomist, yatırım bankacısı, konuşmacı, medya yorumcusu ve finans ile değerli metaller konularında yazar” olarak tanımlanıyor.

Orijinali “The New Great Depression” ismiyle yayımlanan ve Türkçe’ye; “Yeni Büyük Çöküş – Pandemi Sonrası Dünyanın Kazanan ve Kaybedenleri” ismiyle çevrilen kitabın, Rickards’ın önceki kitapları gibi yine çok satanlar arasına girmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

Scala Yayıncılık’ın, “ABD tarihinin en kötü ekonomik krizini önceden tahmin eden Rickards, şimdi size krizde nasıl ayakta kalacağınızı anlatıyor!” ifadesiyle tanıttığı 151 sayfalık kitapla ilgili diğer tanıtım metni ise şu şekilde:

Yayıncısı nasıl anlatıyor?

Bu kriz öyle 2008, hatta 1929 krizi gibi değil. COVİD pandemisi yüzünden ortaya çıkan Yeni Büyük Çöküş ABD tarihinin en büyük krizi. İşini kaybedenlerin çoğu işsiz kalmaya devam edecekler. İflaslar her tarafa yayılacak, bankalar geri dönmeyen borçların altında ezilecekler. Deflasyon, borç ve demografi toparlanma şansını baltalayacak ve piyasa keşmekeşini sosyal kargaşa izleyecek. Wall Street ve Beyaz Saray’ın toz pembe lakırdıları sadece bir aldatmaca. Daha en kötüsünü görmedik.

Ama Akıllı ve Bilgili Yatırımcıların Henüz Ümitsizliğe Kapılmalarına Gerek Yok.

New York Times’ın en çok satanlar listesindeki Aftermath ve The New Case for Gold isimli kitapların yazarı James Rickards, Yeni Büyük Çöküş’te finansal sistemimizi bekleyen gerçek tehlikelere ve bilgili ve sezgili yatırımcıların bu eşi benzeri görülmemiş çalkantı içinde nasıl ayakta kalıp hatta nasıl daha da zenginleşeceklerine ışık tutacak perdeyi aralıyor. Rickards, tarihi vaka çalışmaları, para teorisinden aldığı bilgiler ve güç koridorlarının perde arkasına ulaşabilmesi sayesinde, yatırımcıların olayları ve bu olaylar karşısında neler yapabileceklerini  anlayabilmeleri için olan bitenlere ışık tutuyor.ABD tarihinin bu en büyük krizi sırasında varlıklarını nasıl koruyabileceklerini anlamak isteyen dünyanın her tarafındaki yatırımcıların ve Rickards hayranlarının mutlaka okuması gereken bir kitap.