Haftanın kitabı: “Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu”

1984

SifirMarjinalMaliyetToplumuBugüne kadar yayınları 35’ten fazla dile çevrilmiş Amerikalı ekonomik ve sosyal teorist, yazar, konuşmacı ve politik danışman Jeremy Rifkin, teknolojinin katkısıyla şekillenen yeni bir ekonomik sistemi gündeme getiriyor.

Türkiye’de KoçSistem’in katkılarıyla yayınlanan “Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu” isimli kitap, “işbirlikçi ortak kaynaklar” adı verilen bu sistemin, şirketlerin ve ülkelerin ekonomik gelişimindeki rolüne dikkat çekiyor.

Kitabında iletişim için kullanılan internetin, enerji interneti ve lojistik internet olarak akıllı bir altyapıda yeniden hayat bulduğuna dikkat çeken Rifkin, bu yaklaşımın pek çok ürün ve hizmetin marjinal maliyetini sıfıra yakın seviyelere indireceğini öngörüyor.

Nesnelerin interneti ile birlikte yeni ve akıllı bir altyapının, Wi-Fi gibi bölgeden bölgeye, kıtadan kıtaya düğümler halinde yayıldığını ve küresel bir ağ üzerinde toplumun bireylerini birbirine bağladığını ifade eden Rifkin, insanlığın bu sayede tarihte ilk defa tek bir aile gibi empati kurup sosyalleşmeye başladığını belirtiyor.  İnsanlık, işbirliği çağına terfi ediyor diyen yazar tezini şu örneklerle destekliyor: “İnsanlar artık internet üzerinden küresel dersliklerde ders görüyor; sosyal mecralar üzerinden dünyanın dört bir tarafındaki arkadaşlarıyla sosyalleşiyor; milyonlarca kişiyle iletişim kurabiliyor; evini, kıyafetlerini ve akla gelebilecek hemen her türlü eşyasını iletişim internetinde paylaşıyor. Ayrıca enerji İnterneti ile yeşil elektriğini kendi üretebiliyor; gelişmekte olan lojistik internetinde araba, bisiklet ve toplu ulaşımı paylaşıyor.”

Kitap, ayrıca “Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı” ismiyle de satışa sunulmuş durumda.