Haftanın kitabı: “Google Nasıl Yönetiliyor?”

2476

1998’de kurulan ve günümüzde dünyanın en büyük ve önemli şirketlerinden biri haline gelen Google’ın çalışma ve yönetim şekli uzun yıllardır iş dünyasının ve meraklı gözlerin takibinde. Hakkında bugüne kadar sayısız yorum yapılan şirket, artık çatı şirket olarak Alphabet olarak yoluna devam etse de daha uzun bir süre Google olarak anılmaya devam edecek.

Şirketin yalnızca bir arama motoru olmakla kalmayıp sürücüsüz otomobiller, yapay zeka uygulamaları, hatta dev balonlarla dünyanın her yerine internet erişimi sağlama gibi işlerle uğraşması, şirketin nasıl yönetildiğine, belki de daha doğru bir tanımla nasıl yönetilebildiğine dair soruları arttırdı. Bu sorulara en doğru yanıt, şirketin yönetim kademesinden gelecekti ve 2001’den bu yana Google’ın üst yönetiminde görev almış, bugün şirketin İcra Kurulu Başkanı olarak çalışan Eric E. Schmidt ile 2002’de Google kariyerine başlayan ve halen Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Jonathan Rosenberg, Türkçe’ye “Google Nasıl Yönetiliyor?” olarak çevrilen bir kitap hazırladı.

TİMAŞ Yayınları tarafından Ekim 2015 itibariyle satışa sunulan kitapta Schmidt ve Rosenberg’e, Google’ın kurumsal iletişim bölümü yöneticilerinden Alan Eagle da eşlik ediyor.

Eylül 2014’te İngilizce olarak yayınlanan ve Cem Özdemir’in çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan “Google Nasıl Yönetiliyor?” çıktığı günden bu yana en çok satan kitaplar listesinin üst sıralarında olmayı başarmış. Google’ın konulara ve iş dünyasının dinamiklerine bakış açısını da örneklerle aktaran kitabın Türkiye’de iş dünyası ile teknolojiye meraklı genç kesim tarafından yurtdışındakine benzer bir ilgi görmesi şaşırtıcı olmayacak.