Bir teröristin oğlunun barışı seçme öyküsü

2073

Terör kuşkusuz dünyanın en önemli problemlerinden biri. Kimi zaman on yıllarca süren ve asla bitmeyecekmiş gibi görünen bu sorunun nasıl çözülebileceği ise sorunun kaynağına ve o ülkenin insanlarına göre değişebiliyor.

Bu anlamda, bir teröristin oğlu olduğunu tüm dünyaya açıklayan Zak Ebrahim‘e kulak vermekte fayda var. Babasının etkisiyle tüm çocukluğunu terörist propagandayla geçiren, 19 yaşına geldiğinde 20 farklı adreste yaşamak zorunda kalan Ebrahim’in yaşadıklarına maruz kalan dünyada pek çok çocuk var. Ebrahim, TED’in Mart 2014’teki konferansında yaşadığı deneyimlerini anlatırken, insanlar arasındaki farklılıkların teröristlerin savunduğu şekliyle olmadığının nasıl ayırdına vardığından söz ediyor. Yaşadıklarını “Ben bir teröristin oğluyum” başlığıyla kitaplaştıran Ebrahim’in tecrübeleri, terörün sonraki nesillere aktarımını engelleme açısından da önemli.

Somalili çiçekçi terörü nasıl engeller?

Elbette terörün önüne geçmek için 20-25 yılı bulan koca bir neslin yetişmesini beklemek gerekmiyor. Eylül 2013’teki TEDCity2.0 konferansında terörün işsizlikle bağlantısına değinen Somalili Mohamed Ali‘ye de kulak vermekte fayda var. Ali, konuşmasının başında işsiz, hayatta bir amacı bulunmayan gençlerin terör örgütlerine nasıl katıldığına dair çarpıcı bir örnek verirken, 23 yıldır adı terörle ve savaşla anılan Somali’den iki başarı öyküsünü de paylaşıyor. Somali’nin son 23 yıldaki ilk çiçekçisini açan gencin öyküsünün teröristlerin arasına katılabilecek pek çok gence umut verdiğini söyleyen Ali, genç girişimcilere verilecek desteklerin kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor.